MOČ HUMANOSTI - ZAHVALA KRVODAJALCEM
Sinoči je v kulturnem domu Metlika potekala tradicionalna prireditev “ Moč humanosti”, s katero se Rdeči križ Metlika zahvali krvodajalcem občine Metlika in prostovoljcem Rdečega križa Metlika za njihovo humano dejanje. Na prireditvi so podelili 20 priznanj krvodajalcem za več kratno darovanje krvi. Za 20 krat (Jože Konda, Ivan Gruden, Janez Dragovan, Janko Popovič in Maladen Cesar) za 30x krat( Andrej Žist, Ivan Piškurič, Gregor Fir, Matjaž Štravs, Tone Stepan, Igor Starašinič, Alen Kovač in Majda Hlebec) za 40 x krat (Jani Kremesec, Dušan Rožman, in Zvonko Černič) za 50 krat (Boštjan Ovniček) za 60 krat (Janez Stopar) za 80 krat darovano kri Vid Šalinger in Anton Štefanič, en srebrni znak ter štiri zlate znake Rdečega križa Slovenije, prostovoljcem za dolgoletno delo v Rdečem križu Metlika. Imamo pa tudi dobitnike za 100x darovano kri v občini Metlika (Jože Kerč, Marjan Kerč, Stane Sodja, Vukšinič Stanislav in Peter Videtič).
Podelili pa so tudi priznanja predanim prostovoljcem in sicer en srebrni znak ter štiri zlate znake Rdečega križa Slovenije, za dolgoletno delo v Rdečem križu Metlika. Srebrni znak Rdečega križa Slovenije je prejela Ivanka Žlogar , Zlati znak pa so prejele ;Božica Ahec , Darja Dragovan, Stanka Nemanič in Martina Vajda za več kot 30 letno delo v RK Metlika.
Glavna skrb Območnega združenja Rdečega križa Metlika je ohranjanje števila krvodajalcev, ter povabilo novih članov v to veliko družino- družino KRVODAJALCEV.
Ob tem pa želijo poudarili izjemno pomembnost krvodajalske tradicije v občini Metlika, katera v mnogih primerih prehaja iz generacije v generacijo.
Območno združenje Rdečega križa Metlika, ki pokriva občino Metlika ima evidentiranih 2.120 krvodajalcev od tega 1200 aktivnih, kar pomeni 15. odstotkov občanov. Letno organizirajo 3 redni in 1 izredno akcijo, veliko krvodajalcev pa gre na odvzem na transfuzijski oddelek SB Novo mesto. Letno se odzove do 600 krvodajalcev.
Območno združenje Rdečega križa Metlika se je na slovesnosti zahvalilo tudi; občini Metlika za vsestransko pomoč pri izvajanju nalog RK, podjetjem za družbeno odgovornost do krvodajalstva, medijem za poročanje ter zavodom in društvom za skupno sodelovanje ter predanim prostovoljcem RK, kajti vsi omenjeni predstavljajo posebno vez pri izvajanju humanitarnega poslanstva v širšem okolju. Krvodajalcem in prostovoljcem so se posebej zahvalili tudi; predsednica RK Metlika gospa Mojca Stopar Zevnik in sekretarka Zalka Klemenčič in županja občine Metlika gospa Martina Legan Janžekovič
Otroci folklorne skupine Mlinček vrtca Metlika in tamburaška skupina Melos pa so obogatili prireditev, ki jo je vodil Lojze Bojanc.
Vsem prejemnikom priznanj ter ostalim krvodajalcem in prostovoljcem čestitke in velika HVALA za njihovo pripravljenost pomagati drugim.
Hvala v imenu vseh, ki jim bo zbrana kri pomagala ali celo rešila življenje.