Evropski teden mobilnosti 2022
Občina Metlika se je tudi letos prijavila na Javni razpis za sofinanciranje priprave in izvedbe aktivnosti Evropskega tedna mobilnosti v letu 2022 v okviru projekta LIFE IP CARE 4 CLIMATE - LIFE17 IPC/SI/000007 in prejela pozitivni sklep za sofinanciranje projekta v višini 7.496,50 EUR (max. višina sofinanciranja je 7.500,00 EUR).
V ta namen smo za vas, skupaj z javnimi zavodi, društvi in drugimi organizacijami iz občine Metlika in izven nje, pripravili pester in bogat program aktivnosti. Letos v času Evropskega tedna mobilnosti, od 16. do 22. seprembra 2022, s popolno zaporo zapiramo Mestni trg in vhod do OŠ Metlika. Kljub temu, da se bo večina aktivnosti odvijala na Mestnem trgu, pa se bodo nekatere tudi na drugih lokacijah in časovno izven termina Evropskega tedna mobilnosti, saj je cilj tega evropskega projekta, da se tovrstne aktivnosti razširijo skozi vse leto in da vse leto skrbimo za bolj čisto okolje z zmanjšanjem avtomobilskega prometa na fosilna goriva in spodbujamo prebivalce k uporabi trajnostne mobilnosti – hoje, kolesa ali javnega prevoza.
Tematsko smo letošnji teden mobilnosti v naši občini razdelili na tri dele, in sicer na Odprto ulico, ki traja čez vikend, od 16. do 18. septembra, Parkirni dan, ki traja med tednom, od 19. do 22. septembra in na Spodbujanje trajnostne mobilnosti, v katerem se nahajajo aktivnosti, ki so časovno izven tedna mobilnosti ali ki jih izvajajo organizatorji na svojem področju za specifično ciljno publiko ter na svoji lokaciji.
PROGRAM ODPRTE ULICE IN PARKIRNEGA DNE
PROGRAM "SPODBUJANJE TRAJNOSTNE MOBILNOSTI"
Razmišljanja o mobilnosti letos povzema slogan »Trajnostno povezani«. Pobuda Evropskega tedna mobilnosti si prizadeva zmanjšati avtomobilski promet na fosilna goriva in spodbuditi prebivalce k uporabi trajnostne mobilnosti – hoje, kolesa ali javnega prevoza. Prav zato bomo letos opozarjali na pomen dobro povezanih skupnosti, saj je ta pogoj za uspešnost občine in splošno visoko raven kakovosti bivanja v njej. O uspešnosti lokalne skupnosti tako vse bolj odločajo dobra dostopnost do dobrin in uslug, zagotovljena mobilnost za vse družbene skupine, dobre povezave ter raznovrstnost alternativ osebnemu motornemu prometu.
Podnebne spremembe so že nekaj časa prepoznane kot ključni globalni izziv naše generacije. Ta od nas dobesedno zahteva, da področje prometa razvijamo v ravnovesju z drugimi področji in skozi vidik njihovega vpliva na okolje. S tako usklajenimi aktivnostmi lahko dosežemo dragocene sinergije ukrepov. Doseči zmanjševanje emisij in predvsem zmanjšati vpliv prometa na podnebne spremembe je prioriteta vsake skupnosti, tudi Slovenije kot države. Zato lahko že danes začnemo krepiti okolju prijazne alternative cestnemu motornemu prometu in jih povezovati v sodoben potovalni sistem, ki omogoča enostavne prestope med
različnimi potovalnimi načini.
Aktivnosti se izvajajo v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE in so sofinancirane s strani Ministrstva za okolje in prostor iz Sklada za podnebne spremembe.
Lepo vabljeni na vse dogodke!