Slovesnost ob dnevu slovensko-izraelskega prijateljstva v Prilozju
Na letališču Prilozje v Metliki so 19. julija popoldne pripravili slovesnost ob dnevu slovensko-izraelskega prijateljstva in 100. obletnici rojstva izraelske narodne herojinje, padalke in pesnice Hane Seneš. Pred pričetkom slovesnosti so prisotni v spomin na Hano Seneš na nebu spremljali padalski skok slovenske padalke in izraelskega padalca, ki sta doskočila z zastavama Republike Slovenije in Države Izrael.
Z dnevom slovensko – izraelskega prijateljstva so obeležili spomin na skupni boj obeh držav proti nacizmu in fašizmu v času druge svetovne vojne, hkrati pa so se spomnili Hane Seneš, herojinje, ki se je prostovoljno pridružila britanskim obrambnim silam in bila ena tistih junakov, ki so se iz Palestine pogumno vrnili v Evropo, da bi rešili tudi druge. Vtise tega mračnega časa je prelila v pesmi upanja, z izbranimi besedami pa jih je zapisovala tudi v dnevnik.
Hana Seneš je ena od 17 madžarskih Judov, ki se je prostovoljno vključila v britanske obrambne sile. V britanski vojski se je izučila za padalko, da bi pomagala preprečiti deportacijo madžarskih Judov v taborišča. V misiji s še tremi tovariši je 13. marca 1944 s padalom skočila na osvobojeno ozemlje v Beli Krajini in pristala v vasici pri Metliki na območju, ki so ga varovali partizani. Nekaj dni po pristanku se je razvedelo, da so Nemci okupirali Madžarsko, zato je Hana ostala s partizani in domačini. Kot angleška vojakinja se je potem iz Bele Krajine odpravila peš preko Hrvaške do Budimpešte, kjer jo je junija 1944 na madžarski meji ujela policijska žandarmerija. Bila je obsojena na smrt in 7. novembra 1944 je umrla pri 23-ih letih. Postala je simbol upora in poguma. Hanina zgodba, njen neukrotljivi duh, skupaj z ganljivim dnevnikom in poezijo, ki ju je pisala, so danes navdih vsem, ki se upirajo sovraštvu in zatiranju.
Prireditev se je pričela s himnama Republike Slovenije in Države Izrael v izvedbi kvarteta Policijskega orkestra. Na slovesnosti je zbranim zaželela dobrodošlico metliška podžupanja Martina Legan Janžekovič, za njo pa je spregovoril veleposlanik Države Izrael v Republiki Sloveniji, gospod Eyala Sele. Slavnostni govornik na dnevu slovensko-izraelskega prijateljstva je bil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
Na pobudo predsednika republike Boruta Pahorja v Sloveniji od leta 2015 v Andražu nad Polzelo obeležujemo dan slovensko-ameriškega prijateljstva, dan slovensko-britanskega prijateljstva pa od leta 2018 v Gornjem Suhorju pri Vinici. Najdaljšo tradicijo pa ima vsakoletno srečanje pri Ruski kapelici pod Vršičem, ki ga prav tako razumemo kot dan slovensko-ruskega prijateljstva. Od 19. julija 2021 pa obeležujemo torej tudi dan slovensko-izraelskega prijateljstva.
V kulturnem programu so nastopili recitatorja Maja Kutin in Yonatan Esterkin, flavtistka Inbal Sele ter kitarist Doron Organ. Slovesnost so zaokrožili z nastopom tamburašev Metliške folklorne skupine Ivan Navratil in Venčkom belokranjskih. Program je povezoval Lojze Bojanc.
Tekst in fotografije: Rudi Vlašič